Ս.թ. դեկտեմբերի 1-ից ՍԹԱՐ-ում գործում է Աստղային ՍթարՔարտ. այն պարգևատրման նոր ծրագիր է, որը հնարավորություն է տալիս հաճախորդին իր քարտի վրա հավաքել աստղեր (միավոր) ՍԹԱՐ սուպերմարկետներում կատարված գնումների դիմաց:
Նոր հավատարմության ծրագրի վերաբերյալ որոշումը կայացվել է ընկերության ղեկավարության կողմից դեռևս 2009թ.-ի վերջում' այս ոլորտում համաշխարհային փորձի և հայաստանյան շուկայի տենդենցի ուսումնասիրությունից հետո: Ծրագրի ֆունկցիոնալ համակարգի կատարելագործման համար կատարվել են մի շարք վերլուծություններ, ավելի մանրամասն ուսումնասիրվել են հաճախորդների հարցումները:
«Նոր համակարգը, հաճախորդների համար նախատեսված հավատարմության արդյունավետ ծրագիր է, որը կիրառում է ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները և ապահովում է մաքսիմալ շահավետություն այն հաճախորդների համար, ովքեր մշտապես գնումներ են կատարում ՍԹԱՐ սուպերմարկետներից: Միևնույն ժամանակ, այս քարտը ոչ միայն նյութական շահ է, այլև նաև այն գործիք է, որը հնարավորություն է ընձեռում «լսել» հաճախորդին, ավելի լավ հասկանալ նրանց և կատարելագործել մեր բիզնեսը' դարձնելով այն ավելի ու ավելի հաճախորդամետ»,- նշեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի Մարքեթինգի տնօրեն Մարիամ Հարությունյանը:
Ծրագրի յուրաքանչյուր նոր մասնակցի հաշվին, որպես նվեր, ավելացվում է 50 աստղ (միավոր):
Գնումների դիմաց հավաքված աստղերը (միավոր) ավտոմատ մուտքագրվում են հաճախորդի անձնական քարտի հաշվին, որոնք հետագայում դառնում են ՍթարԴրամներ, որով կարելի է վճարել յուրաքանչյուր տեսակի ապրանքի դիմաց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցում:
Ծրագրի շրջանակում գործում են բազմաթիվ անակնկալներ և նվերներ: Օրինակ, քարտատերը ստանում է հավելյալ 2 աստղ յուրաքանչյուր 100 դրամի համար, եթե գնումներ է կատարում ՍԹԱՐ-ից իր ծննդյան օրը կամ հավելյալ 5 աստղ, եթե ձեռք է բերում հատուկ նշումով ապրանքներ և այլն: Ինչպես նաև ՍԹԱՐ-ը պլանավորում է խրախուսել իր ամենահավատարիմ հաճախորդներին, նվիրել հավելյալ աստղեր հաճախումների և կատարված գնումների չափից ելնելով: Նոր ծրագրի կարևոր կողմն է այն, որ այն հնարավորություն է տալիս հավաքել աստղեր յուրաքանչյուր տեսակի ապրանք գնելիս' անկախ նրանից այն խթանավաճառքի մեջ է, թե' ոչ:
Կարևոր է նշել, որ մոտակա 3 ամիսների ընթացքում, ներկայիս զեղչային Սթարքարտատերերը, ցանկության դեպքում, կարող են շարունակել օգտվել զեղչից: Ծրագիրը լիովին կանցնի նոր համակարգին միայն 2011թ.-ի մարտի 1-ից: Իսկ մինչև մարտի 1-ը զեղչային ՍթարՔարտ կրողները, նոր համակարգին անցնելու դեպքում, կստանան ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի կողմից նվեր 100 աստղ:

С 1-ого декабря в СТАРе появилась Звездная СтарКарта. Это новая программа вознаграждения, позволяющая покупателям получать на карту Звезды (баллы) за покупки, сделанные в Торговой сети СТАР.
Решение о разработке и внедрении новой программы лояльности было принято руководством компании еще в конце 2009 года, после тщательного изучения мирового опыта в этой области, а также тенденций на армянском рынке. Далее был проведен ряд анализов, более детально изучающих запросы потребителей, для усовершенствования схемы функционирования программы.
«Новая система - это эффективная программа лояльности для покупателей, использующая самые современные технологии и обеспечивающая максимальную выгоду для тех, кто постоянно покупает в наших супермаркетах. При этом программа является инструментом, позволяющим «слушать» покупателей, точнее понимать их и совершенствовать наш бизнес, делать его все более и более клиентоориентированным», - отмечает Директор по Маркетингу СТАР Мариам Арутюнян.
В качестве подарка, каждому новому участнику программы, начисляются стартовые 50 звезд (баллов). Накопленные покупками звезды автоматически зачисляются на персональный счет карты покупателя, затем они превращаются в СтарДрамы, которыми можно расплачиваться за любые товары в Торгвой сети СТАР.
Программа предусматривает множество сюрпризов и приятных подарков. Например, участник программы получает допольнительно 2 звезды за каждые 100 драмов, если делает покупки в свой день рождения или дополнительно 5 звезд, если покупает товары отмеченные специальными ценниками. Также СТАР планирует отдельно поощрять своих самых лояльных покупателей и дарить дополнительные звезды за частоту посещений и объемы приобретенных в сети товаров. Важным аспектом новой программы является и то, что возможность накапливать звезды дает покупка любых товаров без исключения, в том числе и акционных.
Следует отметить, что в течение ближайших 3 месяцев, сегодняшние влдаельцы дисконтных СтарКарт, по-желанию, смогут пользоваться дисконтом. Программа будет полностью переведена на новые рельсы только с 01 марта 2011 года. В случае же перехода на программу вознаграждения до 01 марта, каждый владелец дисконтной СтарКарты получит в подарок от Торговой сети СТАР 100 звезд.