Երևան, 02.12.10. Արմինֆո. ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը ս.թ. դեկտեմբերի 1-ից ներդրել է նոր հավատարմության ծրագիր "Աստղային ՍթարՔարտ": Ինչպես տեղեկացրեցին Արմինֆո-ին ՍԹԱՐ-ի մամլո ծառայությունից, նոր պարգևատրման համակարգի համաձայն հաճախորդների քարտերին հաշվարկվում են աստղեր (միավոր) ՍԹԱՐ սուպերմարկետներում կատարված գնումների դիմաց:
Համաձայն աղբյուրի, մոտակա 3 ամիսների ընթացքում, ներկայիս ՍթարՔարտատերերը կարող են շարունակել օգտագործել իրենց զեղչային քարտերը: Ծրագիրը լիովին կանցնի նոր համակարգին միայն 2011թ.-ի մարտի 1-ից: Իսկ մինչև մարտի 1-ը զեղչային ՍթարՔարտ կրողները, նոր համակարգին անցնելու դեպքում, կստանան ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի կողմից նվեր 100 աստղ:
Նոր հավատարմության ծրագրի վերաբերյալ որոշումը կայացվել է ընկերության ղեկավարության կողմից դեռևս 2009թ.-ի վերջում' այս ոլորտում համաշխարհային փորձի և հայաստանյան շուկայի տենդենցի ուսումնասիրությունից հետո: Ծրագրի ֆունկցիոնալ համակարգի կատարելագործման համար կատարվել են մի շարք վերլուծություններ, ավելի մանրամասն ուսումնասիրվել են հաճախորդների հարցումները: Ծրագրի յուրաքանչյուր նոր մասնակցի հաշվին, որպես նվեր, ավելացվում է 50 աստղ (միավոր):
Գնումների դիմաց հավաքված աստղերը (միավոր) ավտոմատ մուտքագրվում են հաճախորդի անձնական քարտի հաշվին, որոնք հետագայում դառնում են ՍթարԴրամներ, որով կարելի է վճարել յուրաքանչյուր տեսակի ապրանքի դիմաց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցում:
Ինչպես ներկայացրեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը, նոր Աստղային Սթարքարտատերերը ՍԹԱՐ առևտրային ցանցում կստանան մինչև 10% զեղչ: Պարգևատրման նոր համակարգը կուտակային համակարգ է, որը հնարավորություն է ընձեռում կիրառել ավելի անհատական մոտեցում և ներկայացնել հաճախորդներին հետաքրքիր և շահավետ առաջարկներ: Հաճախորդները հնարավորություն ունեն հավաքել աստղեր (միավորներ)' կատարելով գնումներ ՍԹԱՐ-ում, որի շնորհիվ հետագայում նրանք բավականին շատ կխնայեն գնումներ կատարելիս:
Բացի այդ, ՍԹԱՐ-ը պլանավորում է նաև խրախուսել իր ամենահավատարիմ հաճախորդներին և նվիրել հավելյալ աստղեր (միավորներ)' կախված հաճախումների քանակից և գնված ապրանքների ծավալից: Նոր համակարգի կարևորագույն առավելություններից է այն, որ նոր համակարգը, ի տարբերություն զեղչայինի, հնարավորություն է տալիս հավաքել աստղեր բոլոր տեսակի ապրանքները գնելիս, ներառյալ խթանավաճառքներում ընդգրկված ապրանքները:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը ընդգրկում է 18 սուպերմարկետ, որոնցից մեկը գործում է Հրազդան քաղաքում, մնացած 17-ը' Երևանում: Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) հանդիսանում է ՍԹԱՐ-ի բաժնետերը '28,3%, իսկ բաժնետոմսերի մեծ մասը պատկանում է Հենրիկ Զախարյանցին' 71,1%:

Ереван, 02.12.10. АрмИнфо. Торговая сеть СТАР с 1 декабря 2010 года запустил новую программу лояльности "Звездная СтарКарта". Как сообщили АрмИнфо в пресс-службе СТАР, по средствам новой программы вознаграждения на карты покупателей будут начисляться звезды (баллы) за сделанные в супермаркетах СТАР покупки.
Согласно источнику, в течение ближайших 3 месяцев, сегодняшние владельцы дисконтных СтарКарт смогут пользоваться дисконтом. Программа будет полностью переведена на новые рельсы только с 1 марта 2011 года. В случае же перехода на программу вознаграждения до 1 марта, каждый владелец дисконтной СтарКарты получит в подарок от Торговой сети СТАР 100 звездных баллов.
Решение о разработке и внедрении новой программы лояльности было принято руководством компании еще в конце 2009 года, после тщательного изучения мирового опыта в этой области, а также тенденций на армянском рынке. Далее был проведен ряд анализов, более детально изучающих запросы потребителей, для усовершенствования схемы функционирования программы. В качестве подарка, каждому новому участнику программы, начисляются стартовые 50 баллов. Накопленные покупками баллы автоматически зачисляются на персональный счет карты покупателя, затем они переводятся в СтарДрамы, которыми можно расплачиваться за любые товары в сети.
По словам исполнительного директора СТАР Вагана Керобяна, владельцы дисконтных СтарКарт в Торговой сети СТАР получат скидки до 10% на все товары. Новая программа вознаграждения покупателей - это накопительная система, позволяющая применять более индивидуальный подход к клиентам и предлагать им интересные и выгодные предложения, Покупатели имеют возможность набирать звезды (баллы) делая покупки в СТАР, за счет чего они значительно сэкономят на будущих покупках.
СТАР также планирует отдельно поощрять своих самых лояльных покупателей и дарить дополнительные звезды (баллы) за частоту посещений и объемы приобретенных в сети товаров. Важным аспектом новой программы является и то, что возможность накапливать звезды дает покупка любых товаров без исключения, в том числе и акционных.
Напомним, что в сети супермаркетов STAR на сегодня насчитывается 18 магазинов, один из которых действует в городе Раздан, остальные 17 - в Ереване. Европейский Банк Реконструкции и Развития (EBRD) участвует в капитале STAR с долей в 28,3%, а большая часть - 71,7% принадлежит предпринимателю Генриху Захарянцу.