ՍԹԱՐ սուպերմարկետների ցանցը վերսկսել է "Միասին օգնենք երեխաներին" բարեգործական ամենամյա ակցիան: Միջոցառումը կազմակերպված է Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ, որի նպատակն է դրամական միջոցների հավաքագրում լեյկեմիայով հիվանդ երեխաների համար:
Դեռևս 2009-ին ՍԹԱՐ-ը Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա նախաշեմին, լինելով կորպորատիվ քաղաքացի, որոշեց միավորել ուժերը հաճախորդների, աշխատակիցների, մատակարարների և գործընկերների հետ և կազմակերպեց ակցիա' նպատակ ունենալով աջակցել §Լեյկեմիայով հիվանդ մանուկների բարեգործական ֆոնդին¦: Շնորհիվ ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի աշխատակիցների, հաճախորդների, գործընկերների և մատակարարների 2009թ.-ին այս ֆոնդին նվիրաբերվեց 2 899 030 դրամ:
Այս տարի ակցիան մեկնարկել է մայիսի 18-ին և կշարունակվի մինչև մայիսի 31-ը: Միջոցառման ընթացքում ցանցի սուպերմարկետներում տեղադրվել են դրամական միջոցների հավաքագրման համար նախատեսված արկղեր: Հավաքված գումարը հունիսի 1-ին կտրամադրվի §Լեյկեմիայով հիվանդ մանուկների բարեգործական ֆոնդին¦, որը ստեղծվել է Ռ. Օ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի Մանկական բաժանմունքի հիման վրա:
§Լեյկեմիան երեխաների մոտ հանդիպող չարորակ նորագոյացությունների շարքում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Մինչ 1980թ-ն այն համարվում էր մահացու, սակայն բուժման ծրագրերի մշակման, բարձր չափաբաժինով դեղորայքների կիրառման շնորհիվ բուժման արդյունքները անհամեմատ լավացել են: Սկսած 1990թ. մանկական բաժանմունքի բժիշկների շնորհիվ ներդրվեցին լեյկեմիայի բուժման ժամանակակից գերմանական ծրագրերը, որոնք կիրառվում են մինչ այժմ և որոնց արդյունքում ունենք բազմաթիվ առողջացած երեխաներ, ովքեր վերադարձել են իրենց առօրյա կյանքին, սովորում են, աշխատում են, ամուսնացել են և ունեն երեխաներ: Արյան համակարգի հիվանդների երկարատև բուժումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ են բարեկարգված, հիգիենիկ նորմերին համապատասխանող պայմաններ: Այդ պատճառով 2009թ. սեպտեմբերի 9-ին մի շարք բժիշկների և ծնողներ ջանքերով ստեղծվեց §Հայաստանի լեյկեմիայով հիվանդ մանուկների բարեգործական հիմնադրամը¦, որի առաջին բարեկամը դարձավ ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը: 2009թ. երեխաների միջազգային օրվա կապակցությամբ ՍԹԱՐ-ի կողմից կազմակերպված ակցիայի շնորհիվ հավաքագրված գումարները փոխանցվեց հիմնադրամին, որի շնորհիվ սկսվեց վերանորոգման աշխատանքները Արյունաբանական կենտրոնի մանկական բաժանմունքում, սակայն վերանորոգման աշխատանքների շարունակման, հիվանդասենյակների կահավորման և մնացած նպատակների իրականացման համար ֆինանսական միջոցների կարիք ունենք: Մենք ուրախ ենք, որ հիմնադրամն ունի ՍԹԱՐ-ի նման բարեկամ և հուսով ենք, որ մեր համագործակցությունը կունենա շարունակական բնույթ, ինչը կնպաստի լեյկեմիայի բուժման արդյունավետության բարձրացմանը¦,- նշեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Նաիրա Սիմոնյանը:
Բարեգործության կարևորությունը գիտակցում է ոչ միայն ՍԹԱՐ-ի ղեկավարությունը, այլ նաև' աշխատակիցները. այսօրվա դրությամբ ՍԹԱՐ-ի աշխատակազմն ակցիայի շրջանակներում արդեն հավաքել է 182 000 դրամ, սակայն գումարների հավաքագրումը դեռ շարունակվում է: Իսկ ակցիայի ավարտից հետո Ընկերությունը հաճախորդների, աշխատակիցների կողմից նվիրաբերված գումարին կավելացնի ևս 1մլն դրամ:
Այս ակցիան իրականացվում է ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի կորպորատիվ սոցիալական քաղաքականության շրջանակներում, որն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր ինչպես մանուկների կրթության և առողջության աջակցման ոլորտում, այնպես էլ կրթության զարգացման, բնապահպանության և այլ ոլորտներում:

Поможем детям вместе
Торговая сеть СТАР запустила ежегодную благотворительную акцию «Поможем детям вместе». Мероприятие приурочено ко Дню защиты детей, а его целью является сбор денежных средств для детей, больных лейкемией.
Еще в мае 2009 года Торговая сеть СТАР, в придверии Международного дня защиты детей, решила объединить силы с покупателями и партнерами, организовав акцию, целью которой была помощь «Благотворительному фонд детей больных лейкемией». Благодаря совместным усилиям в 2009г. фонду была пожертвована сумма 2 899 030 драмов.
В этом году акция стартовала 18 мая и будет продолжена по 31 мая включительно. На период мероприятия в супермаркетах сети установлены ящики для сбора средств. Собранные суммы 1 июня будут переданы в «Благотворительный фонд детей больных лейкемией», созданный на базе Детского отделения Центра крови имени Р. О. Йоляна.
«Лейкемия у детей, в ряду встречающихся злакачественных образований, занимает первое место. До 1980г. она считалась смертельной, но благодаря современным лечебным программам с приминением качественных лекарств, результаты лечений значительно улучшились. В 1990г. докторами Детского отделения Центра крови имени Р.О.Йоляна были внедрены современные немецкие программы, которые применяются до сих пор, благодаря чему было вылечено немало детей. При длительном леченим больных с заболеваниями кровенных систем нужны условия, соостветствующие гигеническим нормам. Для этого 9-ого сентября 2009г. силами нескольких докторов и родителей был создан «Благотворительный фонд детей больных лейкемией», первым благодетелем которого стала Торговая сеть СТАР. На средства, собранные в рамках акции, проведенной сетью СТАР в 2009г, были начаты ремонтные работы Детского отделения Центра крови. Но для обустройства палат и других нужд необходимы дополнительные финансовые средства. Мы рады, что Фонд имеет такого благодетеля как СТАР, и надеемся, что наше партнерство станет продолжительным и будет воздействовать на эффективность лечения лейкемии у армянских детей», - отметила Исполнительный директор Фонда Наира Симонян.
По итогам акции Торговая сеть СТАР добавит к общей сумме 1млн драмов. Важность благотворительности осознает не только руководство компании, но и ее рядовые сотрудники: коллектив СТАР собрал 182 000драмов, отметим, что сборы продолжаются.
Благотворительная акция «Поможем детям вместе» является частью мероприятий, осуществляемых в рамках корпоративной социальной политики Торговой сети СТАР, которая включает в себя также шаги, направленные на сохранение окружающей среды и развитие образования.