ՍԹԱՐ առևտրային ցանցում «Միշտ ցածր գին» 300 ամենահայտնի ապրանքների համար ( 23.02.2010 )
Հայաստանում գործող խոշորագույն ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը «Միշտ ցածր գին» ծրագրի շրջանակում իջեցրել է ևս 100 ամենահայտնի ապրանքների գները. ս.թ. փետրվարի 23-ից ծրագրում կներառվեն ընդհանուր առմամբ 300 ապրանք:
«Միշտ ցածր գին»  ծրագիրը սկսել է գործել 2009-ի օգոստոսից, որի էությունն առաջարկվող տեսականու գների հետևողական պահպանումն է միջին շուկայական գնից ցածր: Ծրագրի առաջին փուլում ռազմավարության հիմքը դարձան 120 ամենակարևոր լայն սպառման ապրանքները, որոնք սոցիալապես շատ կարևոր էին, ներառված էին սպառողական զամբյուղի մեջ, ինչպես նաև ամենահայտնի բրենդային ապրանքներ, որոնք մեծ պահանջարկ ունեին սպառողների շրջանում: Մինչև 2009թ-ի վերջը «Միշտ ցածր գին» ծրագրում ընդգրկված ապրանքների քանակն երկու անգամ ավելացվել է. սկզբում մինչև' 150, ավելի ուշ' 200:
Ամենահայտնի ապրանքների գների իջեցման փորձը մեծ հաջողություն է վայելում արտասահմանում, առանձնապես, այնպիսի մանրածախ առևտրային ցանցերում, ինչպիսիք են Wal-Mart և ASDA: Այս ծրագիրը մշտական բնույթ է կրում, ի տարբերություն գնային ակցիաների, որոնք տևում են երկու շաբաթ և ունեն անընդհատ փոփոխվող ապրանքային տեսականի:
Ցանցի կոմերցիոն տնօրեն Նարինե Ավետիսյանի խոսքերով, «Միշտ ցածր գին» ծրագրի շրջանակում ներկայացված ապրանքների վաճառքն աճել է 4-5 անգամ: «Մենք համարում ենք այս ծրագիրն հաջողված, քանի որ այն տնտեսապես հիմնավորված է, իսկ նրա նպատակները համահունչ են մեր ընկերության առաքելությանը: Յուրաքանչյուր հայկական ընտանիք ՍԹԱՐ սուպերմարկետում կկարողանա գտնել ապրանքներ, որոնք կհամապատասխանեն նրա պահանջմունքներին և ֆինանսական հնարավորություն­ներին», - նշել է Ն. Ավետիսյանը:
Մինչ տարեվերջ ՍԹԱՐ-ը պլանավորում է ավելացնել «Միշտ ցածր գին» ծրագրում ընդգրկված ապրանքների թիվը մինչև 500-ի:

Крупнейший ритейлер Армении - сеть супермаркетов СТАР снизил цены еще на 100 самых популярных товаров в рамках программы «Всегда низкие цены»: с 23 февраля в программе будут участвовать, в целом, 300 товаров.
Программа «Всегда низкие цены», суть которой состоит в последовательном поддержании цен на предлагаемый ассортимент товаров на уровне ниже среднерыночного, стартовала в августе 2009 года. Основой стратегии стали тогда 120 ключевых товаров массового потребления - социально значимые товары, входящие в потребительскую корзину и товары-бренды из числа самых популярных и востребованных покупателями СТАР товаров. До конца 2009 года число товаров «Всегда низкие цены» дважды увеличивалось - сначала до 150, потом до 200.
Практика по снижению цен на самые популярные товары уже пользуется большим успехом за рубежом, в частности, у таких крупных ритейлеров как Wal-Mart и ASDA. Эта программа имеет постоянный характер, в отличие от ценовых акций, ограниченных двухнедельным сроком и сменяющих свое товарное наполнение.
По словам коммерческого директора сети Нарине Аветисян, продажи товаров, предлагаемых в рамках программы «Всегда низкие цены», увеличились в 4-5 раз. «Мы считаем успешным этот проект, поскольку он экономически обоснован, а его цели созвучны с миссией нашей компании. Каждая армянская семья в рамках данной программы найдет в супермаркетах СТАР товары, соответствующие ее потребностям и финансовым возможностям», - подчеркнула Н. Аветисян.
До конца текущего года СТАР планирует увеличить количество товаров программы «Всегда низкие цены» до 500.