Հովանավորությունը հիմնականում կապված է տարածքի վարձակալության գումարի վճարման հետ, որտեղ գտնվում է կրթական համալիրը: 2009թ.-ին դպրոցի տնօրենը բազմիցս բախվել է դպրոցի արտաքսման խնդրի հետ, և հետևաբար' փակման:
«Բարիկ-Ա» բարեգործական դպրոցը հիմնադրվել է 1995թ. սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների համար: Դպրոցում սովորում են հիմնականում զոհված ազատամարտիկների, երկկողմանի, միակողմանի ծնողազուրկ երեխաները, որոնք շնորհիվ այս բարեգործական դպրոցի ստանում են արժանավայել և բարձրակարգ կրթություն:
«Մենք պլանավորում ենք հովանավորել դպրոցը ոչ միայն տրամադրելով նյութական միջոցներ, այլ նաև կազմակերպել նվերներով այցեր, շփվելով երեխաների հետ և կազմակերպելով մեզ մոտ հետաքրքիր էքսկուրսիաներ», - նշում է ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
Հովանավորի պաշտոնական կոչման հանձման, դպրոցի գործունեության և խնդիրների վերաբերյալ պետության և հասարակության ուշադրության սևեռման համար, հունվարի 26-ին պլանավորվում է ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի ղեկավարության այցելությունը դպրոց: Այցի նպատակն է ծանոթանալ աշակերտների, ինչպես նաև կրթական հաստատության մանկավարժական խմբի հետ, հանձնել նվերներ, ինչպես նաև միասին շրջել դպրոցում: Ծրագրի վերջում տեղի կունենա դպրոցի հիմնադիր և տնօրեն Աննա Բարիկյանի, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վարդան Պետանյանի և ՍԹԱՐ ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանի ելույթը, ինչպես նաև Պաշտոնական հովանավորի Սերտիֆիկատի հանձնումը:

Торговая сеть СТАР, в рамках программы Корпоративной Социальной Ответственности на 2010 год, стала спонсором школы «Барик –А». ( 25.01.2010 )
Торговая сеть СТАР, в рамках программы Корпоративной Социальной Ответственности на 2010 год, стала спонсором школы «Барик –А».
Основной статьей спонсирования стала выплата арендной платы за помещение, в котором разместилось учебное учреждение. В течение 2009 года его директорат неоднократно сталкивался с угрозой выселения школы, а соответственно и закрытия.
Школа была создана в 1995 г. для  детей из семей с низкой социальной обеспеченностью. В ней учатся в основном дети солдат, погибших в Карабахской войне, а также дети-сироты, которые благодаря этой школе получают достойное и высококачественное образование.
«Мы планируем курировать школу не только оказывая материальную помощь, но и приезжать в гости с подарками, общаться с детьми и приглашать их к нам на интересные экскурсии», - отмечает Исполнительный директор сети Ваган Керобян.
Для официального получения звания спонсора и привлечения внимания общественности и государства к деятельности и проблемам школы, на 26 января запланирован визит руководства торговой сети СТАР. Программа визита включает в себя знакомство с учениками и преподавательским составом образовательного учреждения, вручение подарков и совместную экскурсию. В заключительной части - выступление основателя и директора школы Анны Барикян, президента совета попечителей Вардана Петаняна и Исполнительного директора СТАР Вагана Керобяна, а также вручение Сертификата Официального спонсора.